Często spotykamy się ze zjawiskiem utożsamiania rachunkowości oraz księgowości. Co więcej, wiele osób używa obu pojęć zamiennie. Jest to błąd, ponieważ istnieją zasadnicze różnice pomiędzy rachunkowością a księgowością.
Pod pojęciem podatku rozumiemy obowiązkowe świadczenie majątkowe pobierane przez państwo celem pokrycia jego wydatków. Świadczenie to jest przymusowe, bezzwrotne i nakładane jest jednostronnie. W Polsce podstawę prawną opodatkowania stanowi artykuł 217 Konstytucji, a także ustawa Ordynacja Podatkowa oraz odrębne ustawy.
Coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na wynajem swojej nieruchomości. Jest to prosty i pewny sposób na stały, często niemały dochód. Nieruchomości to dobra inwestycja, dlatego niektórzy decydują się na kredyt na zakup lokalu przeznaczonego na wynajem - w myśl zasady, że samo się spłaci (a raczej pośrednio spłacą je najemcy w postaci comiesięcznych opłat za użytkowanie lokalu). Należy jednak pamiętać, że dochody uzyskane z tytułu wynajmu mieszkania podlegają opodatkowaniu.
Wiele osób podejmuje się pracy zarobkowej poza granicami kraju - jedni na stałe, inni tylko sezonowo. O ile znalezienie zatrudnienia w Niemczech, Holandii, Francji, Norwegii czy też innym kraju nie stanowi aktualnie większego problemu, o tyle rozliczenie w Polsce dochodów zagranicznych może przysporzyć trudności. Szczególnie osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z podatkami oraz rozliczeniami.
Osoby stawiające pierwsze kroki we własnym biznesie często wybierają na początek franczyzę. Jest to stosunkowo nowy model biznesowy w Polsce, który cieszy się coraz większą popularnością. Otóż, ten rodzaj działalności gospodarczej w znaczny sposób ułatwia uruchomienie firmy. Od razu działamy bowiem pod znanym logo i nazwą. Klienci znają markę i jej ufają, a to oznacza zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia.
Strona 1 z 2